Türkçe English

Kulak Çınlamasının Bitkisel Tedavisi Var mıdır?

Kulak çınlamasının bitkisel tedavisi var mıdır?

Tıbbi çalışmaları yapılmayan, ilaç maksatlı dönüşüme tabi tutulmayan hiç bir bitkisel ürünün tedavilerde anlamı yoktur. Üstelik bilinçsiz kullanıldığında ciddi sağlığa zararları oluşturabilir. Bilinçsiz olarak işin uzmanı olamayan ve konuyla uzaktan yakından bir ilişkisi bulunmayan ehli olmayan kişilerce pek çok bitki önerisi yapıldığı bildirilmektedir. Bu tür uygulamaların bilimsel bir temeli olmadığı gibi, tedavi açısından değerleri de yoktur. Gene pek çok tinnituslu bize gelesiye kadar hiç bir tedavi değeri olmayan bazı şeyleri çaresizliklerinden deneyerek gelmektedirler. Bir örnekle kulağa sarımsak, soğan sokmanın hiç bir değeri yoktur. Üstelik çınlamanın dışında birde bu uygulamalar dış kulak yolunu veya kulak zarında ciddi hasarlara neden olabilmektedir. Hacamat Sülük gibi uygulamaların açıklıkla çınlamada hiç bir etkisi yoktur. Bu tür çınlamada tıbbi değeri olmayan uygulamalarda çok az miktarda plesebo etki denilen  yalancı geçici iyileşme olmaktadır. Bu yalancı iyileşme gerçek tedaviler gibi değildir, geçicidir. Kişi psikolojik olarak iyi olduğunu zanneder ve inanır. Fakat aslında iyileşme yoktur ve çınlama aynı şiddete kısa sürede geri döner. Bu yalancı iyileşmeye kişiler bazen o kadar çok kendini kaptırırlar ki, defalarca bu işlemi yaptırırlar. Bu bir kısır döngüdür. Bize başvuran hastalarımızın bir kısmı maalesef bu iptidai uygulamaları yaptırmış hiç bir sonuç alamamış olarak gelmektedir. İslam dininde tıpla ilgili pek çok hadis adı altında toplanmış onbinleri geçen hadis vardır. Hadislerin sahih hadis olmasına çok dikkat etmek gerekir. Kaynağı, yazılış zamanı, yazan kişi, yazan kişilerin dini detay bilgileri iyice okunmalıdır. Her söylem hadis olarak kabul etmek yanlıştır. Bu nedenle belli bir modaya kaptırmakla çizginin ötesinde olunabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Bu nedenle körü körüne inanmamak gerekir. Emredildiği şekilde ben konuyu hastalarımızın bu konudaki İslami bilgileri detaylı okumasını tavsiye ediyorum.

Gerçek ve genel anlamda bakıldığında Amerika, İspanya’da ve bazı ülkelerde bu tür bitkisel ürünler Tıp fakültelerinin bünyesinde bulunan tamamlayıcı tıp bölümlerinde  araştırma laboratuvarlarında geliştirilip, insan sağlığına zararı olmadığı ispatlandıktan sonra kullanımlara sunulmaktadır. Bitkisel tedaviler ciddi araştırmalar yapılmadan ve sonuçları bilinmeden kullanıldığında vücut fonksiyonları olumsuz etkileyebilecek çok ciddi soruna yol açabilmektedir. Hiç bir tıbbi vasfı olmayan veya konunun uzmanı olamayan pek çok kişi bilinçsizce bu tür uygulamaları yapmaktadır. Zaman zaman haberlerde böbrek yetmezlikleri, karaciğer veya organ iflaslarına neden olan insanları sıklıkla duymuşunuzdur. Günümüzde gerçek anlamda araştırma laboratuvarlarında yirminin üstünde kulak çınlamasına iyi gelen bitki tespit edilmiştir. Bu bitkisel ürünler uzun çalışma ve denemeler sonucunda vücuda zararı dokunmayacak olanlar ilaç haline getirilmektedir.

Bitki iyi gelecek diye her ürünü kendinizde uygulamanız telafisi mümkün olmayacak zararlara neden olabileceğini unutmayın. Tinnitus açısından geleneksel olarak ne geçmişimizde  nede Osmanlı tıp tarihinde günümüze kadar gelebilen böyle bir hastalıkta  bitki  ile tedavi şeklide yoktur. 

Not:  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz. Her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz